CECHY ROZPOZNAWCZE PIASKOWCA
Stosowanie kamienia naturalnego jest powszechne z uwagi na atrakcyjny wygląd, wynikający z ciekawego i odmiennego w przypadku rozmaitych gatunków rozkładu tworzących go minerałów, a także zróżnicowanego wybarwienia. Do mocnych stron tego materiału zalicza się też wysoką trwałość oraz naturalne pochodzenie. Jednym z kamieni, które cieszą się szczególną popularnością, jest piaskowiec. Cena, jaką trzeba zapłacić za ten materiał, nie jest wygórowana, a jego zalety sprawiają, że chętnie wybiera się go zarówno jako kamień elewacyjny zewnętrzny czy do wykonania elementów małej architektury, a także dekoracji wewnętrznych. Przekonajmy się, czym wyróżniają się piaskowce.
Czym jest piaskowiec?
Piaskowiec należy do skał osadowych, a więc takich, które powstały w wyniku odkładania się drobnych ziaren rozmaitych minerałów, które pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz procesów cementacji, twardnienia koloidów, a także rekrystalizacji uległy trwałemu spojeniu. Piaskowce są zbudowane z różnych substancji, jednak trzon ich składu stanowi kwarc wraz z m.in. ortoklazem, muskowitem i biotytem, a ponadto krzemionka czy ił, jak również dodatek takich materiałów jak choćby mika albo cyrkon. W zależności od gatunku może mieć zróżnicowane wybarwienie od białawo-żółtego przez szary i szary z odcieniami zieleni lub niebieskiego po róże i czerwienie.
Jakie są główne cechy piaskowca?
Piaskowiec to kamień o atrakcyjnym wyglądzie i wysokiej podatności na obróbkę. Wykazuje dobrą odporność na czynniki zewnętrzne, jednak z uwagi na znaczną porowatość często stosuje się jego impregnację. Dobrze znosi wysokie temperatury, cechuje się także niezłą wytrzymałością na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na wyższą od innych kamieni ścieralność nie układa się go na powierzchniach intensywnie użytkowanych.