CZYM WYRÓŻNIA SIĘ KAMIEŃ SYNTERYZOWANY?
Wykorzystywanie kamienia do wykonywania elementów wykończenia wnętrza, a także przygotowywania rozmaitych dekoracji ma bogatą tradycję, a mimo upływu czasu wciąż cieszy się ogromną popularnością. Ciągle zmieniają się jednak rodzaje materiału, który jest stosowany najchętniej. Dziś poza kamieniem naturalnym szeroko używa się również spieków kwarcowych oraz konglomeratów, a także unikalnych rozwiązań takich jak pochodzący z Włoch Lapitec. Przekonajmy się, czym jest i sprawdźmy, co ma do zaoferowania.
Czym jest Lapitec?
Lapitec to specjalnie tworzony kamień syntetyczny, który powstaje z wykorzystaniem naturalnych materiałów. W przeciwieństwie do cieszących się dużą popularnością konglomeratów nie są one jednak łączone z wykorzystaniem sztucznego spoiwa w postaci żywicy. Lapitec produkuje się w 100% z substancji mineralnych, co jest możliwe za sprawą technologii synkretyzowania, a więc łączenia drobno zmielonych drobin doprowadzając do stanu ciekłegow wysokiej temperaturze.
Pozwala to na bardzo ścisłe połączenie ze sobą cząsteczek materiału, które przylegając, eliminują tworzenie się porów. Gwarantuje to znikomą nasiąkliwość, a także świetną spoistość przekładającą się na wytrzymałość na obciążenia mechaniczne, jak również wysoką twardość, co oznacza dobrą sztywność oraz odporność na zarysowania. Warto też pamiętać, że Lapitec nie jest wrażliwy na promieniowanie UV i nie ulega odbarwieniu, dobrze znosi również kontakt z chemikaliami.
Lapitec może być również wytwarzany z biorite .
Jak można wykorzystywać Lapitec?
Lapitec jest dostępny w płytach o różnych grubościach od 12 do 30 mm. Z uwagi na swe właściwości nadaje się do wykorzystania na zewnątrz m.in. jako materiał na fasadę wentylowaną. Może być też używany do wykańczania wnętrz, doskonale sprawdzi się jako materiał na blaty, schody, podłogi bądź parapety.