WYKORZYSTANIE SPIEKÓW KWARCOWYCH
Korzystanie z kamieni naturalnych jest popularne ze względu na ich wygląd, wysoką trwałość i łatwą obróbkę. W wielu przypadkach można je jednak zastąpić materiałami sztucznymi, lecz wykorzystującymi identyczne substancje naturalne, a przy tym cechującymi się lepszymi właściwościami użytkowymi. Znakomitym przykładem będą tu spieki kwarcowe. Przekonajmy się, w jaki sposób powstają i sprawdźmy, gdzie są najczęściej stosowane.
Czym są spieki kwarcowe?
Spieki kwarcowe powstają ze skał naturalnych, które w procesie produkcji są rozdrabniane, a następnie mieszane z piaskiem kwarcowym. Dodaje się do nich również substancje ceramiczne oraz różne minerały, które korzystnie wpłyną na wygląd przygotowywanego materiału. Często są to np. atrakcyjnie prezentujące się łupki ilaste czy drobiny miki. Wszystkie komponenty są prasowane przy wykorzystaniu znacznego nacisku, a następnie poddawane działaniu bardzo wysokiej temperatury, która niejednokrotnie przekracza nawet 1200°C. Pozwala to na uzyskanie jednorodnej struktury o dużej wytrzymałości na czynniki zewnętrzne. Powstające w ten sposób spieki są wyrobem, który wyróżnia się twardością i brakiem podatności na zarysowania, odpornością na chemikalia i obciążenia termiczne oraz jest łatwy w konserwacji.
Do czego używa się spieków kwarcowych?
Spieki kwarcowe nadają się do różnych zastosowań. Najczęściej służą do przygotowywania elementów wystroju wnętrza. Przede wszystkim blatów kuchennych i łazienkowych, a także parapetów i frontów meblowych. Robi się z nich również okładziny ścienne, a także płyty podłogowe. Są też używane do wykańczania schodów. Będą też sprawdzały się jako materiał na obudowy kominków, a nawet do wykonania niektórych mebli np. blatów stolików czy komód. Nie ma też przeszkód, by ze spieków kwarcowych korzystać na zewnątrz.